Dożynki Gminne Sławno 2019

Dożynki Gminne Sławno 2019

W niedzielę 25 sierpnia 2019 r. w Sławnie odbyły się Dożynki Gminne. Uroczystość rozpoczęła tradycyjnie dziękczynna msza św. w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Sławnie, którą koncelebrowali: - ks. kan. Adam Stępień – proboszcz parafii w Sławnie, - ks. Ryszard Stylski – proboszcz parafii w Kunicach, - ks. Andrzej Wróblewski – proboszcz parafii w Kamieniu, o. Kacper Nowakowski.

Po zakończonej mszy św. barwny korowód dożynkowy prowadzony przez Orkiestrę Dętą przeszedł na plac przy Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie, gdzie odbyły się dalsze obchody święta plonów. Wójt Gminy Pan Tadeusz Wojciechowski, powitał serdecznie wszystkich mieszkańców, zaproszonych gości, przedstawicieli Urzędu Marszałkowskiego, wójtów z sąsiadujących gmin, Przedstawicieli Służb Mundurowych oraz Instytucji i Służb Powiatowych, Radnych Rady Gminy Sławno. W imieniu wszystkich mieszkańców gminy podziękował rolnikom za owoce ich pracy, za tegoroczny plon, życząc jednocześnie dużo zdrowia i pomyślności oraz dobrych czasów dla rolnictwa.

Oficjalne otwarcie nastąpiło wraz z momentem przekazania bochna chleba i kwiatów, symbolu urodzaju i dostatku oraz szacunku i oddania, przez starostów dożynek na ręce Wójta Gminy i Przewodniczącego Rady Gminy. 

Starostami w tym roku byli: Maria Gielec z Zachorzowa i  Waldemar Sobczyk ze Sławna – Kolonii.

Pięknie wykonany z tegorocznych zbóż i ziół wieniec dożynkowy został ośpiewany przez zespół folklorystyczny „Róża” z Gawron, a następnie wręczony przez: Urszule Ordzińską – SOŁTYSA SOŁECTWA Kozenin,  Marzenę Włodarczyk- Przedstawiciela sołectwa Owadów, Mateusza Witonia – SOŁTYSA SOŁECTWA Gawrony, Rafała Broszczyka – SOŁTYSA SOŁECTWA Prymusowa Wola.

Po zakończonej części wieńcowej, wszyscy uczestnicy zostali poczęstowani chlebem z tegorocznych zbiorów. Na ręce, księży, przedstawicieli samorządu województwa łódzkiego, przedstawicieli samorządu gmin ościennych, przedstawicieli służb mundurowych oraz przedsiębiorców i sponsorów Wójt przekazał bochny chleba i serdecznie podziękował za owocną współpracę na rzecz rozwoju gminy.

Następnie rozpoczęto część artystyczną, w której wystąpiły zespoły folklorystyczne z Gminy Sławno-  zespół "Słowiki" ze Sławna, zespół "Kozenianka" z Kozenina, "Niebowianki" z Wincentynowa oraz kabaret „Wesołe Babki” z Kozenina. Na scenie zaprezentował się również zespół "Białe Łabędzie" z ŚDS w Olszowcu.

Podczas Dożynek został rozstrzygnięty konkurs na najładniejsze stoisko dożynkowe.Do konkursu zgłosiło się 26 sołectw. Komisja konkursowa w składzie: Zbigniew Wilk – Sekretarz Gminy, Mariusz Śmigiel – Przewodniczący Komisji Oświaty Kultury i Sportu oraz Komisji Rewizyjnej oraz Tadeusz Stanik - Kierownik referatu Ochrony Środowiska i Rolnictwa oceniała: wystrój stoiska, walory artystyczne, bogactwo prezentowanych wyrobów z zachowaniem elementów staropolskiej tradycji i zwyczajów ludowych. Wszystkie zgłoszone do konkursu stoiska otrzymały nagrody pieniężne.

Kolejnym punktem programu był występ zespołu DYSTANS. Kolejno wystąpił zespołów CLIVER wprowadzając licznie zgromadzonych uczestników w biesiadny nastrój, który kontynuował zespół „PRESTIGE”, bawiąc publiczność do późnych godzin nocnych.