Nowe stroje dla zespołu "Kozenianka" z Kozenina

Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie, dzięki dofinansowaniu ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach programu Narodowego Centrum Kultury ?Etno Polska 2022?  zrealizował zadanie pod nazwą ?Zakup strojów ludowych dla wielopokoleniowego zespołu ?Kozenianka? z Kozenina.  Całkowita wartość zadania ? 23 124,00 zł. Kwota dotacji z NCK - 19 000,00 zł.

Główny cel zadania to rozwój i promocja niematerialnego dziedzictwa kulturowego, popularyzowanego przez wielopokoleniowy zespół Kozenianka.

W ramach otrzymanych środków dla zespołu zakupiono 30 elementów damskich strojów ludowych tj. 10 sztuk haftowanych koszul, 10 par butów i 10 sztuk  wełniaków z zapaseczkami. Zastąpiły one dotychczas posiadane ? mocno wyeksploatowane i zdekompletowane. Nowe stroje stanowią wierne odwzorowanie ich pierwowzorów. Krój strojów i tkaniny, z której zostały uszyte, zdobienia oraz hafty zgodne są z tradycją naszego regionu.

Nowe stroje posłużą do poprawy wizerunku zespołu, wzmocnienia tożsamości regionalnej i kulturowej społeczności, umożliwią uczestnictwo w konkursach i występach, tym samym pozwolą na godne reprezentowanie swojej małej Ojczyzny. Poprzez piękny repertuar i swoją pracą zespół Kozenianka  uświadamia młodemu pokoleniu, jak ważne jest pielęgnowanie polskiej tradycji i kultury oraz zaszczepia w nich chęć kontynuowania tego dzieła.

Zespół ?Kozenianka? z Kozenina powstał w 1976 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich i jest to jeden z 6 zespołów działających na terenie gminy Sławno. Posiada on wieloletnią tradycję przekazywaną z pokolenia na pokolenie. Swoim bogatym repertuarem składającym się ze skeczy, monologów,  pieśni ludowych i religijnych wzbogaca imprezy lokalne np.: dożynki gminne, andrzejki, wieczór sobótkowy,  tłusty czwartek,  stoły wigilijne i  Festiwal Pieśni Maryjnej. Oprócz imprez lokalnych zespół brał udział w dożynkach powiatowych i wojewódzkich, Międzynarodowym Festiwalu ?Na styku ziemi łódzkiej, Mazowsza i Małopolski?,  ?Weselu Wesel? w Radomiu.