Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wigilijnych

Prezentacja Tradycyjnych Stołów Wigilijnych

W niedzielę 15 grudnia  w strażnicy OSP w Sławnie  odbyła  się Prezentacja Tradycyjnych  Stołów Wigilijnych, której  organizatorem byli: Wójt Gminy Sławno  i Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie. W tegorocznej prezentacji wzięło udział 16 Kół Gospodyń Wiejskich /Antoninów, Antoniówka, Bratków, Dąbrówka-Trojanów, Gawrony, Grążowice, Grudzeń Las, Kamień, Kozenin, Kunice, Ostrożna, Prymusowa Wola,  Sławno, Szadkowice, Wygnanów, Zachorzów/. Na pięknie ozdobionych stołach królowały wigilijne potrawy:  smażony karp, kluski z makiem, kapusta z grochem i barszcz z uszkami, kasze, pierogi z kapustą i grzybami, zupa grzybowa, kompot z suszu. Były też potrawy z ryb, w tym śledzie przyrządzone na różne sposoby,  sałatki jarzynowe,  ciasta i  pierniki.

Na tę wyjątkową wigilię przybyli: poseł na Sejm Grzegorz Wojciechowski, przedstawiciele instytucji powiatowych i lokalnego biznesu, radni Rady Gminy Sławno, księża, dyrektorzy szkół, kierownicy i pracownicy Urzędu Gminy i jednostek organizacyjnych, prezesi i naczelnicy OSP, Marianna Śmiechowska- przewodnicząca Gminnej  Rady Kobiet KGW, sołtysi.

W świątecznej atmosferze wszystkich powitał wójt Tadeusz Wojciechowski składając najserdeczniejsze życzenia. Miłym punktem uroczystości było przekazanie władzom samorządowym światełka betlejemskiego przez harcerzy z 11 Zielonego Szczepu Harcerskiego „ Impares” im. majora Henryka Dobrzańskiego. 

Po odczytaniu ewangelii przez ks. Tomasza Sztanderę,  ks. kan. Jan Serszyński- dziekan dekanatu opoczyńskiego,  złożył życzenia świąteczne a  ks. kan. Adam Stępień proboszcz parafii w Sławnie  poświęcił opłatki i potrawy wigilijne. Wszyscy łamiąc się opłatkiem składali sobie życzenia, a potem degustowali tradycyjne potrawy wigilijne.                  

W świąteczny nastrój wprowadziły  kolędy w wykonaniu zespołu folklorystycznego„ Kamienianka „  z Kamienia i „ Słowiki” ze Sławna.