Tradycja "majówek" w Gminie Sławno

Tradycja "majówek" w Gminie Sławno

Przydrożne kapliczki, figury i krzyże tak wiele nam mówią o wierze i kulturze społeczności, która ją stworzyła. Małe obiekty sakralne są uznawane za dzieła sztuki ludowej i cenne źródło wiedzy o historii, tradycji i folklorze.

Wieczorne majowe modlitewne spotkania przy kapliczkach i figurach przydrożnych, potocznie nazywane ?majówkami? - to piękna polska tradycja, która jest kultywowana przez mieszkańców gminy Sławno. Już w kwietniu niektóre przydrożne kapliczki, figury i krzyże pięknieją. Mieszkańcy sadzą kwiaty, wiążą kolorowe wstążki na odmalowanych płotkach, malują zniszczone zimą postumenty. Figury poświęcone Najświętszej Maryi Pannie zazwyczaj mają dekoracje w maryjnych kolorach - białym i niebieskim.

W ostatnich latach na majówki przychodzi coraz mniej mieszkańców danej wsi. Na szczęście tradycja nie zaginęła całkowicie w niektórych miejscowościach jest nadal kultywowana gdzie w blaskach zachodzącego słońca, po rosie, daleko niesie się echo śpiewanych pieśni ?Chwalmy łąki umajone??.