Wieczór Sobótkowy 2018

Wieczór Sobótkowy 2018

       W sobotę, w wigilię św. Jana, już po raz 10 w miejscowości Wincentynów odbyła się impreza integracyjna „Wieczór Sobótkowy” organizowana przez Wójta Gminy Sławno i Gminny Ośrodek Kultury. Impreza każdego roku przyciąga liczną publiczność, więc tegoroczne święto także cieszyło się niesłabnącym zainteresowaniem gości i mieszkańców gminy Sławno.

Na początku wszystkich zebranych powitał miejscowy zespół „ Niebowianki”, następnie wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca „Kuniczanka” z Publicznej Szkoły Podstawowej  im. W. i H. Ossowskich  w Kunicach.

Kolejno odbyły się konkursy i zabawy integracyjne z nagrodami. Do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy zgłoszono 20 wianków uwitych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich. Komisja konkursowa w składzie: Marianna Śmiechowska, Marzenna Skowrońska, Beata Szlęzak dokonała ich oceny i wybrała najładniejsze wianki wykonane zgodnie z tradycją, czyli z ziół i polnych kwiatów. Wygrał wianek uwity przez KGW z Kamienia, drugie miejsce zajął wianek z KGW z Trojanowa, trzecie miejsce z KGW z Antoniówki. Również odbył się konkurs tańca ludowego. W oberku zwyciężyła para Gabriela Pietrzyk i Mieczysław Kołodziejczyk z KGW w Wygnanowie.  Natomiast w polce zwyciężyła para Grażyna Kawińska i Sławomir Sztaba z KGW w Sławnie.

Gdy zbliżał się wieczór, barwny korowód przeszedł nad strumyk gdzie odbył się obrzęd sobótkowy w wykonaniu zespołu "Niebowianki” z Wincentynowa. Tego wieczoru odbyły się również zabawy integracyjne gdzie każdy mógł sprawdzić swoje siły w konkurencjach: cięcie drzewa piłą „ moja-twoja”, wyścigi taczkami wypełnionymi drzewem, wyścigi kelnerów. Przygotowane zabawy dostarczyły wszystkim wielu wrażeń i emocji.

Impreza była też okazją do świętowania jubileuszu 10-lecia działalności Koła Gospodyń Wiejskich Niebowianki. Był tort, życzenia i prezenty. Uczestnicy imprezy bawili się w biesiadnym nastroju i wspólnej zabawie tanecznej pod gołym niebem, do późnych godzin nocnych.