XII Festiwal Pieśni Maryjnej - Kunice 2018

XII Festiwal Pieśni Maryjnej - Kunice 2018

   Maj, to miesiąc w sposób szczególny poświęcony Matce Bożej. W tych dniach, w kościołach, kaplicach i przydrożnych figurkach odbywają się codzienne nabożeństwa majowe ku czci Najświętszej Maryi Panny. Mimo pewnego sentymentalizmu pieśni te są piękne, a organizowany w gminie Sławno Festiwal Pieśni Maryjnej świadczy o ich bogactwie.

W niedzielę, 20 maja w Kunicach odbył się XII Festiwal Pieśni Maryjnej, którego organizatorami byli: Wójt Gminy Sławno i Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie. Tradycyjnie festiwal rozpoczęła mszą  w kościele parafialnym pw. św. Wawrzyńca, której oprawę muzyczną zapewnił zespół folklorystyczny „ Róża” z Gawron.  Po nabożeństwie na scenie przy kościele odbył się koncert najpiękniejszych pieśni maryjnych w wykonaniu zespołów folklorystycznych i KGW oraz zespołu „Białe Łabędzie”.  

Jako pierwsze przed festiwalową publicznością zaprezentowały się Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Kunic, następnie zespół „Białe Łabędzie” ze Środowiskowego Domu Samopomocy w Olszowcu. Później wystąpiły panie   z KGW w: Olszowcu, Unewlu, Psarach, Grążowicach i Prymusowej Woli oraz zespoły folklorystyczne: „Kamienianka” z Kamienia”, „Niebowianki” z Wincentynowa, „Kozenianka” z Kozenina, „Słowiki” ze Sławna i „Róża” z Gawron.

Na zakończenie uroczystości wszystkim wykonawcom zostały wręczone upominki. Wręczenia dokonali: Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławno Stanisław Zdulski, Skarbnik Gminy Mirosława Śmigiel, Sekretarz Gminy Zbigniew Wilk, Proboszcz Parafii Kunice ks. Ryszard Stylski, Proboszcz Parafii Sławno ks. kanonik Adam Stępień, Proboszcz Parafii Kamień ks. Andrzej Wróblewski.

Po wręczeniu upominków wszyscy uczestnicy uroczystości odśpiewali „Apel Jasnogórski”.

Organizowany od 12 lat Festiwal Pieśni Maryjnej jest pięknym przeżyciem artystycznym i ważnym wydarzeniem duchowym, podczas którego panuje rodzinna atmosfera. W ten sposób kultywujemy nasze regionalne i religijne dziedzictwo.