XVII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek

W niedzielne popołudnie 15 stycznia w kaplicy pw. św Maksymiliana w Unewlu odbył się XVII Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek, organizowany przez Wójta Gminy Sławno  i Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie. Głównym celem Festiwalu jest pielęgnowanie tradycji Bożonarodzeniowych, związanych ze wspólnym śpiewaniem kolęd i pastorałek.

Tradycją w gminie Sławno jest, że Festiwal Kolęd i Pastorałek co roku odbywa się w innej parafii. Tym razem uroczystość odbyła się w kaplicy w Unewlu, która  rozpoczęła się Mszą św.  sprawowaną  przez ojca Marka Zienkiewicza, proboszcza parafii pw. św. Anny w Smardzewicach.  Po Mszy św. uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Celestynowie wystawili jasełka pod kierunkiem Małgorzaty Wojewódzkiej. Następnie przepiękne polskie kolędy i pastorałki w przeróżnych interpretacjach prezentowały kolejno poszczególne szkoły:  uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Kozeninie  zaśpiewali kolędy ,,Żłóbek Cię utuli??  i ,,Nasza kolęda??  przygotowane pod kierunkiem  Beaty Sobala i  Zofii Krzysztofik, kolejno chór szkolny  ze Szkoły Podstawowej w Kamieniu wykonał ,,Przybieżeli do Betlejem pasterze?? i ,,Gore  gwiazda?? przygotowane pod kierunkiem Mari Franas.  Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie zaśpiewali utwory ,,Lulejże ,mi  lulej??  - ,,Hola, hola,  pasterze z pola?? przygotowane pod kierunkiem Beaty Błaszczyk i Małgorzaty Gorzela. Uczennice ze Szkoły Podstawowej w Zachorzowie Maja Stępień z klasy V zaśpiewała kolędę ? Gdy śliczna Panna? a Maja Stępień z klasy II kolędę ? Skrzypi wóz? przygotowane pod kierunkiem Iwony Jaskulskiej i Agnieszki Cieślikiewicz. Zespół ? Kuniczanka? ze Szkoły Podstawowej im. W. i H. Ossowskich w Kunicach przy akompaniamencie muzycznym Zbigniewa Kosylaka zaprezentował utwory ? Gore gwiazda? i ? Cieszmy się pod niebiosy?, uczniowie z  Gimnazjum w Prymusowej Woli zaśpiewali kolędę ? Mario czy ty wiesz? a  Wiktoria Jaworska kolędę ? Mizerna cicha?, przygotowane pod kierunkiem Piotra Wasilewskiego. Zespół Gimnazjalistek  z Szadkowicach wykonał  utwory ?Mario czy już wiesz ? i ?Maleńka miłość?, przygotowane pod kierunkiem nauczycieli Marianny Krakowiak i Agnieszki Natorskiej- Kupis .

Na uroczystość przybyli zaproszeni goście: ks. kanonik Adam Stępień proboszcz parafii w Sławnie, ks. Andrzej Wróblewski proboszcz parafii w Kamieniu, ks. Ryszard Stylski proboszcz parafii w Kunicach, ks. Jerzy Wojnarski proboszcz parafii w Zachorzowie, ks. Wojciech Wojtyniak wikary w parafii Kunice, Tadeusz Wojciechowski Wójt Gminy Sławno, Arkadiusz Knap Przewodniczący Rady Gminy Sławno, Stanisław Zdulski Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławno, Zbigniew Wilk Sekretarz Gminy Sławno, Marianna Śmiechowska Przewodnicząca Gminnej Rady KGW, dyrektorzy i nauczyciele.

Na zakończenie festiwalu wszyscy wykonawcy otrzymali upominki. Wręczali je proboszczowie i przedstawiciele gminy. Wójt gminy podziękował wszystkim uczestnikom za występy, a  nauczycielom za przygotowanie uczestników. Podkreślił również, że poziom występów uczestników z roku na rok jest coraz wyższy. W tym roku było równie przepięknie, co pokazało wszystkim zebranym jakich zdolnych, młodych mieszkańców ma nasza gmina.

Dzięki  uroczystości upływającej w miłej atmosferze, publiczność mogła oderwać się od codziennych spraw i przypomnieć sobie o wyjątkowości nie tak dawno obchodzonych Świąt Bożonarodzeniowych.