Wiły wianki Niebowianki

Wiły wianki Niebowianki

     W sobotę, 29 czerwca w Wincentynowie odbył się wieczór sobótkowy, zorganizowany już po raz jedenasty przez: Wójta Gminy Sławno i  Gminny Ośrodek Kultury oraz sołtysa wsi Wincentynów. Impreza każdego roku przyciąga liczną publiczność, także w tym roku cieszyła się  dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Sławno i wielu gości.

Spotkanie rozpoczęło się od występów artystycznych w wykonaniu zespołu folklorystycznego  ? Niebowianki?.  Tradycją wieczoru sobótkowego jest konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, konkurs tańca ludowego oraz obrzęd nocy świętojańskiej. Osiemnaście kół gospodyń wiejskich przystąpiło do konkursu na najładniejszy wianek sobótkowy. Wianki oceniała komisja w składzie: Renata Jakubczyk, Marta Nowak-Jędrzejewska,  Zbigniew Kosylak. Wianki wykonane zgodnie z tradycją, czyli z ziół i  kwiatów otrzymały najwyższe noty. Przyznano I miejsce wiankowi wykonanego przez członkinie KGW z Tomaszówka, II miejsce  KGW z Unewla, III miejsce KGW z Prymusowej Woli. Pozostałe wianki  otrzymały wyróżnienia.

Natomiast w konkursie tańca ludowego zaprezentowało się dziewięć par, pięć w oberku i cztery w polce. Wszystkie pary  zyskały jednakowe uznanie w oczach komisji więc przyznano jednakowe nagrody.

Wręczenia nagród dokonali:  Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, Zastępca Wójta Beata Szlęzak, Przewodniczący Rady Gminy  Stanisław Zdulski, Wiceprzewodnicząca Rady Gminy  Marta Nowak-Jędrzejewska, Sekretarz Gminy  Zbigniew Wilk.

Następnie uczestnicy  przeszli w barwnym korowodzie na  specjalnie spiętrzoną strugę, gdzie  odbyła się najważniejsza część  imprezy. Panie z  ?Niebowianek? przedstawiły obrzęd związany z pleceniem wianków i puszczanie ich na wodę. Zgodnie z tradycją, dziewczęta wrzuciły wianki do wody, a młodzi kawalerowie starali się je wyłowić.

Powrót na miejsce uroczystości odbywał się już obok płonących ognisk.

Dodatkową zabawą  dla uczestników imprezy były konkursy integracyjne: rżnięcie bali drewna, wyścig rowerami bez pedałów, przeciąganie liny, które dostarczyły wiele emocji.

Po konkursach wszystkich zaproszono do degustacji potraw regionalnych przygotowanych przez 17 KGW.  

Ostatnią częścią sobótek była potańcówka, która zakończyła się grubo po północy.