W dniu 26 września w Gminnej Bibliotece Publicznej w Sławnie odbyło się spotkanie zorganizowane w ramach obchodów Roku Reymontowskiego w województwie łódzkim. Na spotkanie przybyli uczniowie klasy VI i VII z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Sławnie wraz z nauczycielkami Beatą Błaszczyk i Justyną Ambroziak. Na początku uczestnicy wysłuchali informacji na temat życia i twórczości Władysława Reymonta i obejrzeli prezentację multimedialna dotyczącą pierwszego tomu powieści ?Chłopi? zatytułowaną ?Jesień?, w której został ukazany obraz wiejskiej kultury, obyczajowości i tradycji. Następnie uczniowie wysłuchali prelekcji przeprowadzonej przez etnografa dr Jana Łuczkowskiego, który w niezwykle prosty, a zarazem interesujący sposób nawiązał do dawnych zwyczajów i obrzędów polskiej wsi. W swoim wykładzie nawiązał również do reportażu Władysława Stanisława Reymonta ?Pielgrzymka do Jasnej Góry?, w której opisuje swój udział w pieszej pielgrzymce do Częstochowy. W trakcie, której odwiedził również nasze ziemie opoczyńskie o czym świadczą słowa : ?Piaski, piaski i kamyczki czuć opoczyńskie, co to podług przysłowia : Opoczyńskie kraje, korzec kopę, kopa korzec daje.?
Dzięki przeprowadzonym zajęciom uczniowie zapoznali się z życiem mieszkańców polskiej wsi przełomu wieków, którzy byli przywiązani do tradycji i kultywowania obyczajów przenoszonych z pokolenia na pokolenie. Choć wiele odeszło już w zapomnienie (na przykład swaty), wiedza o nich wzbogaca nasze pojmowanie kultury i przeszłości.
Wydarzenie zostało zorganizowane przez Gminny Ośrodek Kultury w Sławnie w ramach realizacji projektu pt.? Z życia Rejmontowskiej wsi? dofinansowanego ze środków Łódzkiego Dom Kultury- Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego.