Kamienianka

Kamienianka

Zespół folklorystyczny ?Kamienianka? z Kamienia powstał w 1964 r. przy Kole Gospodyń Wiejskich. Obecnie przewodniczącą zespołu jest Bogusława Wiktorowicz. Zespół wiernie kultywuje bogaty i różnorodny folklor regionu opoczyńskiego. Prezentuje pieśni religijne i ludowe, przyśpiewki, obrzędy weselne oraz opowieści ludowe. Swoimi występami uświetnia uroczystości okolicznościowe na terenie regionu, reprezentuje gminę Sławno na wielu festiwalach, cieszy się popularnością i uznaniem. Zdobywa liczne nagrody i wyróżnienia m.in. zajął II miejscena III Międzypowiatowym Przeglądzie Dorobku Artystycznego w Żychlinie, II miejsce na Festiwalu Obrzędów Weselnych w Węgrowie przedstawiając widowisko ?Powrót z kościoła i oczepiny? oraz I miejsce w Wojewódzkim Przeglądzie Zespołów Ludowych.

Najstarszym członkiem, zarówno koła jak i zespołu, jest Piotr Rudzki, utalentowany solista, gawędziarz i skrzypek. Ma na swoim koncie wiele sukcesów. Jest dwukrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym nad Wisłą w kategorii kapel, gdzie razem z bębnistą Kazimierzem Krotoszem zdobył I nagrodę w 2007 roku i II nagrodę festiwalu w 2011 roku. Posiada wiele dyplomów i nagród, wśród których najcenniejszą jest order Srebrny Krzyż Zasługi nadany w 2015 r.

Członkinie zespołu są miłośniczkami rękodzieł ludowych i mistrzyniami kuchni, swoje dzieła kulinarne tworzą według tradycyjnych receptur. W konkursie ?Nasze kulinarne dziedzictwo ? Smaki regionów? podczas wystawy rolniczej ?ROL?SZANSA 2010? zdobyły pierwsze miejsce za najlepszy produkt tradycyjny - chleb swojski. Na antenie TVP3 Łódź wielokrotnie występował w programach, prezentując wypiek chleba i pączków tłustoczwartowych.