Dożynki Gminne Sławno 2023

Dożynki Gminne Sławno 2023

„Nie masz to jak dożynki, ten śliczny dzień radości, wokoło tyle ludzi, tak swoich jak i gości. Nie paliło nas słońce, nie ziębiła nas rosa, pozbieraliśmy zboże do ostatniego kłosa”.

Tą pieśnią o ziemi i plonach powitał wszystkich na Dożynkach Gminnych Sławno 2023 zespół „Róża” z Gawron, które miały miejsce w dniu 27 sierpnia 2023r. Było to prawdziwe święto rolników okraszone dobrą muzyką, potrawami regionalnymi i świetną zabawą.

Uroczystość rozpoczęła się dziękczynną Mszą Świętą odprawioną w kościele parafialnym. Po wspólnej modlitwie barwny korowód prowadzony przez Gminną Orkiestrę Dętą ze Sławna przeszedł na plac GOK, gdzie odbyły się dalsze uroczystości.

Przybyłych gości przywitali Wójt Gminy Sławno – Tadeusz Wojciechowski oraz Zastępca Wójta Beata Szlęzak.

Starostami tegorocznych Dożynek była Beata Pogorzała z Antoniówki i Michał Poddębniak z Zachorzowa.

Tegoroczny wieniec dożynkowy przygotowali i nieśli w korowodzie mieszkańcy Gawron natomiast przedstawiciele 24 sołectw ponieśli bochny chleba wypieczone z tegorocznych zbiorów.Tradycyjnym punktem dożynek jest część wieńcowa. W tym roku ośpiewanie wieńca przygotował i wykonał zespół ,,Róża” z Gawron.

Starostowie dożynek przekazali chleb gospodarzom gminy prosząc, by jak dotychczas dzielili go mądrze i sprawiedliwie pośród wszystkich mieszkańców. Dożynkowym chlebem poczęstowano wszystkich uczestników uroczystości, zaś przed scena ustawiono wieniec dożynkowy, którym nowym zwyczajem gospodarze wspólnie z gośćmi obtańczyli.

Po części wieńcowej wójt gminy w swoim wystąpieniu dziękował rolnikom za wysiłek poniesiony podczas tegorocznych żniw, ale także za całoroczną pracę nie tylko w swoich gospodarstwach i rodzinach, ale również na rzecz gminy. Podziękował też wszystkim zaproszonym gościom a na znak wdzięczności obdarował chlebem. Nowością a zarazem ciekawym akcentem dożynek było wręczenie radnym i sołtysom kapeluszy.

Tradycją dożynek jest prezentacja stoisk poszczególnych sołectw. Mieszkańcy z 24 miejscowości: Antoniówka, Antoninów, Bratków, Grążowice, Grudzeń Las, Kamień, Kamilówka, Kozenin, Kulice, Olszowiec, Ostrożna, Owadów, Popławy, Psary, Sławno, Sławno Kolonia, Szadkowice, Tomaszówek, Trojanów, Unewel, Wincentynów, Wygnanów, Zachorzów, Zachorzów Kolonia przygotowały piękne i pomysłowo udekorowane stoiska, a w nich tradycyjne potrawy. Wszystkich przybyłych na uroczystość gości poszczególne sołectwa częstowały pierogami, wędlinami, chlebem ze smalcem oraz pysznymi ciastami. Przygotowane stoiska, ich dekoracje a także potrawy oceniała komisja konkursowa, która była mile zaskoczona pomysłowością w zastosowaniu elementów artystycznych i walorów smakowych potraw regionalnych. Za udział w konkursie „Na najładniejsze stoisko sołectwa” wszystkie sołectwa otrzymały nagrody pieniężne.

Dożynki nie mogą się obejść bez zabawy i występów artystycznych. W tym roku na dożynkowej scenie czas widzom umilały występy zespołów folklorystycznych: ,,Kamienianka” z Kamienia, ,,Niebowianki” z Wincentynowa oraz ,,Słowiki” ze Sławna. Wszyscy doskonale bawili się podczas występu gwiazdy wieczoru Wojciecha Gąsowskiego i zespołu ,,Fanatic” oraz trwającej do późnych godzin nocnych zabawie tanecznej. Dodatkowymi atrakcjami dla najmłodszych były darmowe wielkie dmuchane zamki i zjeżdżalnie.

Fotorelacja z uroczystości na https://pl-pl.facebook.com/people/Gminny-O%C5%9Brodek-KulturyGminna-Biblioteka-Publiczna-w-S%C5%82awnie/100058434914974/