Roman Wojciechowski laureatem nagrody ?Muzyki Źródeł 2020? Radiowego Centrum Kultury Ludowej

Pan Roman to utytułowany muzyk, jeden z najwybitniejszych skrzypków regionu opoczyńskiego, który kultywuje tradycję i przekazuje ją kolejnym pokoleniom.

Od 1996 roku należy do kapeli ludowej w gminie Sławno, która towarzyszy zespołom folklorystycznym: "Słowiki" ze Sławna, "Róża" z Gawron, "Kamienianka" z Kamienia, ?Kozenianka? z Kozenina,  oraz Dziecięcemu Zespołowi  Pieśni i Tańca ? Kuniczanka? z Kunic.  Zespoły przy udziale kapeli ludowej w której przygrywa na skrzypcach Roman Wojciechowski prezentują swój dorobek artystyczny na wielu przeglądach i festiwalach, zdobywając wiele nagród i wyróżnień.

Warto podkreślić, że Roman Wojciechowski, to jeden z najbardziej utytułowanych polskich muzyków ludowych. Jest m.in. pięciokrotnym laureatem Ogólnopolskiego Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym, z czego aż trzykrotnym laureatem najwyższej nagrody ? Baszty, którą zdobył w trzech kategoriach. W roku 2000 otrzymał odznakę "Zasłużony działacz kultury". Laureat Nagrody Kolberga (2012). W 2009 wystąpił także na scenie studia im. Witolda Lutosławskiego w koncercie ?Muzyka Źródeł ? Opoczyńskie?. To także jeden z muzyków ludowych, którzy tworzyli ścieżkę dźwiękową do filmu Pawła Pawlikowskiego "Zimna wojna".

Nagrania artysty ? jako skrzypka i śpiewaka ? znajdują się w Archiwum Polskiego Radia w Warszawie, Zbiorach Fonograficznych Instytutu Sztuki Polskiej Akademii Nauk w Warszawie oraz w Ośrodku Regionalnym Łódzkiego Domu Kultury. Nagrań muzyka można posłuchać na dwupłytowym albumie "Tradycje muzyczne Polski środkowej" (Łódź 2007) oraz na płycie z Festiwalu Folkowego Polskiego Radia "Nowa Tradycja 2009", kiedy to uczestniczył w jego inauguracji noszącej tytuł "Koncert Muzyka Źródeł ? Opoczyńskie" (Warszawa 2010).