Tradycyjne Stoły Wigilijne w Gminie Sławno

Tradycyjne Stoły Wigilijne w Gminie Sławno
 
W dniu 17 grudnia w strażnicy Ochotniczej Straży Pożarnej w Sławnie odbyła się prezentacja ?Tradycyjnych Stołów Wigilijnych? przygotowana przez członkinie z 14 Kół Gospodyń Wiejskich z Antoninowa, Dabrówki-Trojanów, Gawron, Grążowic, Kamienie, Kozenina, Kunic, Ostrożnej, Olszowca, Prymusowej Woli, Psar, Tomaszówka, Sławna, Zachorzowa.
 
Zgodnie ze staropolską tradycją na stołach królowały postne potrawy, bez których trudno sobie wyobrazić wieczerzę wigilijną. Stoły uginały się od wyśmienitych regionalnych potraw.
Można było skosztować m.in. smażonego karpia, klusek z makiem, kapusty z grochem i barszczu z uszkami, pierogów z kapustą i grzybami, zupy grzybowej, kompotu z suszu, śledzi przyrządzonych na różne sposoby oraz ciast i pierników. Bogato udekorowane stoły kusiły swoją obfitością.
Uczestników w świąteczny nastrój wprowadziły kolędy w wykonaniu zespołu folklorystycznego ?Kamienianka? z Kamienia.
Miłym punktem uroczystości było przekazanie władzom samorządowym światełka betlejemskiego przez harcerzy z 11 Zielonego Szczepu Harcerskiego ?IMPARES? im. majora Henryka Dobrzańskiego, działającego na terenie Gminy Sławno.
Organizatorem tegorocznej uroczystości byli: Tadeusz Wojciechowski - Wójt Gminy Sławno oraz Zuzanna Broszczyk ? Kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Sławnie.