Warsztaty bożonarodzeniowe

Warsztaty bożonarodzeniowe

Warsztaty bożonarodzeniowe to idealna okazja, by poczuć magię świąt, ale także sposób na pielęgnowanie zwyczajów i tradycji. W tym celu zostały zorganizowane warsztaty z wykonywania ozdób choinkowych i wypieku pierników świątecznych. Warsztaty odbyły się w ramach zadania publicznego Edukacja regionalna pt. ,,Tradycje Świąt Bożego Narodzenia? finansowego przez Gminę Sławno. Realizatorem projektu było Stowarzyszenie Gminy ,,Tradycja i Rozwój? przy współpracy z Gminnym Osrodkiem Kultury w Sławnie.

 Warsztaty z wykonywania ozdób choinkowych odbyły się w Gminnym Ośrodku Kultury w Sławnie, które poprowadziły członkinie KGW z Kamienia  i Ostrożnej. Najpierw Panie z KGW przedstawiły dzieciom tradycje bożonarodzeniowe, opowiedziały jakimi ozdobami dekorowano choinki dawniej i z jakich materiałów je wykonywano. Następnie dzieci  próbowały wykonać  łańcuch choinkowy ze słomy i kolorowej bibuły. W dalszej części samodzielnie, wykorzystując własną inwencję twórczą wykonały stroiki świąteczne.

Kolejne warsztaty to wspólne pieczenie pierników, które miały miejsce w Domu Ludowym w Gawronach. Panie z miejscowego KGW  przedstawiły dzieciom cały proces przygotowania słodkiej ozdoby począwszy od zagniecenia ciasta po końcowe zdobienie. Dzieci z ogromnym zapałem wałkowały i wycinały różnorakie kształty, bałwanki, dzwoneczki czy choinki. Największą frajdą dla nich było ozdabianie pieników za pomocą lukrowych pisaków i barwnych  posypek. Wszystkie pierniczki wyszły piękne a jeszcze lepiej smakowały. 

Zorganizowane warsztaty były niezwykle radosnym przeżyciem i przeniosły wszystkich w nastrój oczekiwania na utęsknione święta. Wszystkim towarzyszył dobry humor, radość tworzenia ozdób i dekorowania nimi choinki. Ta wspólna praca pozwoliła nam poczuć atmosferę przedświątecznych przygotowań.