XVI GMINNY KONKURS NA RODZINNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

XVI GMINNY KONKURS NA RODZINNĄ PALMĘ WIELKANOCNĄ

Niedziela Palmowa upamiętnia wjazd Jezusa Chrystusa do Jerozolimy. W tym dniu Kościół Katolicki rozpoczyna Wielki Tydzień czyli przygotowanie do najważniejszych świąt – Wielkiej Nocy. To ważne wydarzenie w sposób szczególny od lat celebrowane jest przez mieszkańców Gminy Sławno.

Tradycyjnie w Niedzielę Palmową w kościele pw. Wniebowzięcia NMP w Sławnie miało miejsce uroczyste rozstrzygnięcie XVI Gminnego Konkursu na Rodzinną Palmę Wielkanocną organizowanego przez Wójta Gminy Sławno i Gminny Ośrodek Kultury.

Celem konkursu jest propagowanie tradycji związanej ze Świętami Wielkanocnymi, pogłębienie wiedzy na temat symboliki i znaczenia palmy w obrzędowości ludowej. Konkurs stwarza okazje do międzypokoleniowej działalności artystycznej, angażując dzieci, młodzież, rodziców i dziadków w tworzenie palm charakterystycznych dla regionu opoczyńskiego.

Na początku Mszy Św. ks. kan. Grzegorz Tęcza dokonał poświęcenia palm a następnie odbyła się uroczysta procesja z palmami wokół kościoła, w której uczestniczyły dzieci ze swoimi palmami konkursowymi, zaproszeni goście, parafianie oraz panie z 19 KGW z terenu Gminy Sławno ubrane w piękne ludowe stroje.

Po zakończeniu nabożeństwa Kierownik GOK Zuzanna Broszczyk przedstawiła oficjalne wyniki konkursu i nastąpiło wręczanie nagród uczestnikom.

Nagrody wręczyli: Zastępca Wójta Beata Szlęzak, Wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławno Mariusz Śmigiel, Przewodniczący Komisji Rewizyjnej Wiesław Kałkowski, Przewodniczący Komisji Finansów i Rolnictwa Daniel Mazur, Zastępca Przewodniczącego Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Marek Antosik oraz członek Komisji Samorządu i Porządku Publicznego Sławomir Antosiak.

Do konkursu zgłoszono 73 palmy, które zostały ocenione przez powołane jury. Komisję w składzie: Marianna Śmiechowska – Przewodnicząca Gminnej Rady KGW, Anna Wiktorowicz Przewodnicząca Koła Gospodyń Wiejskich w Grążowicach i Agnieszka Grabowska członkini zespołu folklorystycznego „Róża” z Gawron dokonała oceny palm wg następujących kryteriów: nawiązywanie do tradycji regionalnej, walory artystyczne i estetyczne oraz rodzaj wykorzystywanych materiałów. Przyznano nagrody i wyróżniania w dwóch kategoriach wiekowych.

W kategorii klas I-IV

I miejsce zajęły palmy przyniesione przez: - Antoninę Rudzką z SP im. W. i H. Ossowskich w Kunicach - Maję Stołek z SP w Kozeninie

II miejsce zajęły palmy przyniesione przez Jagodę Strzelecką i Natalię Krzysztofik z SP w Zachorzowie

III miejsce zajęły palmy przyniesiona przez: -Justynę Białowąs i Lenę Rogowską z SP im. K. Wielkiego w Szadkowicach -Natana Stolarka z SP w Kozeninie

W kategorii klas V-VIII

I miejsce zajęły palmy przyniesione przez : - Julię Rajską z SP w Kozeninie -Amelię Kawecką z SP im. K. Wielkiego w Szadkowicach -Julię Pawlik z SP im. Jana Pawła II w Sławnie

II miejsce zajęły palmy przyniesione przez : - Filipa Jurka z SP im. K. Wielkiego w Szadkowicach -Hannę Antosik i Antoniego Antosik z SP w Kozeninie

III miejsce zajęły palmy przyniesione przez : -Aleksandrę Śmigiel z PSP im. Jana Pawła II w Sławnie -Huberta Kantora i Amelię Zwolińską z SP w Zachorzowie - Elizę Madej z ZSS w Prymusowej Woli - Oliwię Grabowską z SP im. W. i H. Ossowskich w Kunicach

WYRÓŻNIENIA otrzymali: Aleksandra Rajska (SP w Kozeninie), Lena Lelonek (SP w Kunicach), Blanka Lenarcik (SP w Kamieniu), Michał Madej (SP w Zachorzowie), Piotr Szymczyk (SP w Sławnie), Mateusz Będkowski (SP w Celestynowie), Kacper Jurek (SP w Kunicach), Oliwia Pietrzyk (SP w Kunicach), Kamila Franas (SP w Kamieniu), Piotr Jachimowski (ZSS w Prymusowej Woli), Helena Klimek (ZSS w Prymusowej Woli), Filip Krawczyk (SP w Sławnie), Martyna Będkowska (SP w Sławnie), Michał Madej (SP w Zachorzowie), Aleksandra Stołek (Aleksandra Stołek SP w Kozeninie), Anastazja Gradek ( SP w Szadkowicach).

Pozostali uczestnicy konkursu otrzymali symboliczne nagrody i drobne upominki.