XXIV GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK

XXIV GMINNY FESTIWAL KOLĘD I PASTORAŁEK
Śpiewanie kolęd to jeden z najpiękniejszych polskich zwyczajów związanych ze świętami Bożego Narodzenia. Wspólne kolędowanie bowiem zbliża ludzi, buduje między nimi więź, daje uczucie bliskości, łączności. Kolędy są przepełnione ciepłem, dobrem i miłością. Tym wszystkim, czego nam na co dzień brakuje. Tradycyjnie w okresie świąt Bożego Narodzenia w gminie Sławno odbywa się Festiwal Kolęd i Pastorałek. W tym roku był to już dwudziesty czwarty przegląd, zorganizowany przez Wójta Gminy Sławno Tadeusza Wojciechowskiego oraz kierownik Gminnego Ośrodka Kultury w Sławnie Zuzannę Broszczyk.  
      W niedzielę,  14 stycznia w kościele pw. Przemienienia Pańskiego w Kamieniu odbył się XXIV Gminny Festiwal Kolęd i Pastorałek. Festiwal rozpoczęła Msza św. celebrowana przez proboszcza parafii ks. Andrzeja Wróblewskiego. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbała Gminna Orkiestra Dęta ze Sławna pod batutą kapelmistrza Piotra Kopańskiego oraz zespół folklorystyczny ?Kmienianka? z Kamienia. W miejsce kazania, uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Twardowskiego w Kamieniu wystawili jasełka przygotowane pod kierunkiem Anny Biskup, Katarzyny  Cielebon, Elwiry Dacz. W dalszej części spotkania polskie kolędy i pastorałki w przeróżnych interpretacjach zaprezentowali uczniowie ze szkoły podstawowej w: Prymusowej Woli, Sławnie, Szadkowicach oraz Zachorzowie.  Podczas festiwalu gościnnie wystąpił Dziecięcy Zespół Pieśni i Tańca ?Kuniczanka? działający przy Publicznej Szkole Podstawowej w Kunicach.
      Na uroczystość przybyli licznie zaproszeni goście: Wójt Gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, Zastępca Wójta Beata Szlęzak, Skarbnik Gminy Mirosława Śmigiel, Przewodniczący Rady Gminy Stanisław Zdulski wraz z radnymi, s. Eugenia Domin Przełożona Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Psarach oraz księża z terenu gminy. 
      Na zakończenie wszyscy uczestnicy włączyli się we wspólne kolędowanie, przy dźwiękach akordeonu i skrzypiec śpiewali tradycyjne kolędy. Podsumowaniem festiwalu było wręczenie uczestnikom słodkich upominków.
      Organizatorzy festiwalu dziękują wszystkim wykonawcą oraz przybyłym gościom, mieszkańcom gminy za wspólne kultywowanie tradycji świat Bożego Narodzenia zawartej w pięknie polskiej kolędy i pastorałki. Dzięki  uroczystości upływającej w miłej atmosferze, publiczność mogła oderwać się od codziennych spraw i przypomnieć sobie o wyjątkowości nie tak dawno obchodzonych Świąt Bożonarodzeniowych.
Fotoleracja z Festiwalu na FB Gminny Osrodek Kultury/Gminna Biblioteka Publiczna w Sławnie