Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody … w Wincentynowie

Wiła wianki i wrzucała je do falującej wody … w Wincentynowie

Zgodnie ze starą tradycją i słowami ludowej piosenki już po raz 16 został zorganizowany wieczór sobótkowy w malowniczym Wincentynowie. Organizatorami wydarzenia byli: Wójt Gminy Sławno i Gminny Ośrodek Kultury.

Tegoroczne wydarzenie rozpoczęło się od występu Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Kuniczanka” a następnie zaprezentowała się grupa taneczna z Gminnego Ośrodka Kultury w Sławnie wraz z prowadzącą zajęcia. Korzystając z okazji również wszystkie dzieci mogły spróbować pierwszych kroków tanecznych.

Tradycją organizowanego wydarzenia jest zatańczyć oberka i polkę, także każda chętna osoba mogła wykazać się swoimi umiejętnościami. Wszystkim tancerzom wręczono małe upominki.

Kultywując tradycję nocy świętojańskiej członkinie z 16 KGW /Antoninowa, Gawron, Grążowic, Grudzenia Las, Kamienia, Kozenina, Kunic, Trojanowa-Dąbrówki, Ostrożnej, Prymusowej Woli, Szadkowic, Tomaszówka, Unewla, Wincentynowa, Zachorzowa, i ze Sławna/ uwiły wianki z kwiatów i ziół, które pięknie prezentowały się przed sceną. Chwilę później rozstrzygnięto konkurs na najładniejszy wianek a że wszystkie wianki były przepiękne panie otrzymały jednakowe nagrody. Wręczenia nagród dokonali: poseł na Sejm RP Adrian Witczak, wójt gminy Sławno Tadeusz Wojciechowski, przewodniczący Rady Gminy Stanisław Zdulski, zastępca wójta Beata Szlęzak, wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławno Arkadiusz Knap, wiceprzewodniczący Rady Gminy Sławno Mariusz Śmigiel.

Po części artystycznej przyszedł czas na najważniejszą część imprezy. Barwny korowód przeszedł nad wodę, gdzie w pięknej scenerii przy rozpalonych ogniskach odbył się obrzęd związany z pleceniem i puszczaniem wianków, który poprowadził miejscowy zespół „Niebowianki”. Dziewczęta puszczały w nurt strumyka swoje wyplecione wcześniej z polnych kwiatów i ziół wianki. Kiedy wianki popłynęły wszyscy uczestnicy wieczoru w akompaniamencie ludowej muzyki wrócili do dalszej zabawy - potańcówki na dechach. To był wyjątkowy wieczór podczas którego można było się bawić i kultywować stare ludowe tradycje związane z obchodem nocy świętojańskiej.