Hej sobótka, sobótka, dzień jest długi noc krótka

Hej sobótka, sobótka, dzień jest długi noc krótka

Noc świętojańska była dawniej czasem zabaw i świętowania nadejścia lata. Wiąże się z nią wiele zwyczajów, które ukształtowały się w tradycji ludowej. Niektóre z nich przetrwały do dziś.

W Gminie Sławno w miejscowości Wincentynów od kilkunastu lat organizowany jest Wieczór Sobótkowy. Impreza, która wpisała się na stałe w lokalną tradycję podczas której mieszkańcy Gminy i zaproszeni goście tańcem, muzyką i wspólną zabawą świętują do białego rana. Obrzęd Nocy Świętojańskiej jest kultywowany w gminie Sławno jako element lokalnego bogactwa kulturalnego i integracji mieszkańców gminy. Pielęgnowana jest pamięć o dawnych obrzędach oraz dbanie o tradycję. Jest to święto pełne magii i wróżb, miłości i radości. 

Tradycją wieczoru sobótkowego jest konkurs na najładniejszy wianek sobótkowy, konkurs tańca ludowego, oberka i polki, występ zespołów ludowych, zabawy integracyjne oraz potańcówka pod gołym niebem. Coroczne wicie wianków na konkurs cieszy się dużym zainteresowaniem wśród pań z  Kół Gospodyń Wiejskich. Różnobarwne wianki z kolorowych kwiatów oraz ziół (rumianku, róż, mięty, rozchodnika, macierzanki, kopytnika, grzmotnika, jaśminu) zachwycają estetyką oraz pomysłowością wykonania.

Najważniejszym i wyczekiwanym momentem wieczoru jest obrzęd nocy świętojańskiej przedstawiany przez miejscowy zespół ?Niebowianki? z Wincentynowa. Przy akompaniamencie muzyki ludowej dziewczęta puszczają na wodę własnoręcznie uplecione wianki,  przymocowane do deseczki, ze znajdującą się w środku, płonącą świeczką, a chłopcy starają się je wyłowić. Puszczanie wianka w dawnych wierzeniach ludowych był atrybutem różnych wróżb miłosnych. 

Poniżej prezentujemy wianki z lat ubiegłych wykonane przez członkinie Kół Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Sławno. Mamy nadzieję, że staną się one inspiracją do wykonania własnego wianka z tegorocznych ziół i kwiatów.